Múzeum ako miesto pre dobré vzťahy

Autor: František Trstenský | 8.7.2009 o 18:49 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1239x

Mnohým je známe Ježišovo podobenstvo o dobrom Samaritánovi. Dostalo sa dokonca aj do ľudového úslovia: "byť dobrým samaritánom..." Uvádza ho Evanjelium podľa Lukáša v 10. kapitole. Ježiš ho vypovedal ako reakciu na otázku istého znalca zákona, ktorý sa ho pýtal: "Kto je môj blížny." Tomuto príslušníkovi židovského národa dal za vzor pochopenia ľudského prístupu Samaritána - príslušníka iného národa, z ktorého dnes žije už iba hŕstka v Nabluse pri vrchu Garizim a s ktorými Židia mali v tej dobre napäté vzťahy a radšej sa obchádzali.  Na prekvapenie prítomných za blížneho označil toho, kto človeku v núdzi preukázal pomoc.

V lokalite Maale Adumim, kde cesta stúpa z Jericha do Jeruzalema, bolo otvorené Muzeum Dobrého SamaritánaV lokalite Maale Adumim, kde cesta stúpa z Jericha do Jeruzalema, bolo otvorené Muzeum Dobrého Samaritána

Išlo pravdepodobne o Ježišov vymyslený príbeh. Čaro podobenstiev totiž nespočíva v tom, či sa to "naozaj" stalo, ale konfrontuje ľudské správanie s vypovedanou pravdou. Prvé generácie kresťanov boli natoľko fascinované týmto podobenstvom, že na ceste medzi Jeruzalemom a Jerichom, teda na mieste, kde sa odohráva "dej" podobenstva, vyrástol chrám a ubytovacie priestory pre pútnikov, ktorí tu prichádzali, aby si pripomenuli "Kto je môj blížny?" z Ježišovho podobenstva. Dnes sa táto lokalita nazýva Maale Adumim" - Červené stúpanie - kvôli farbe pôdy a charakter terénu, ktorý od Jericha stúpa s merom k Jeruzalemu

Pred viac ako mesiacom  izraelský úrad pre správu antických pamiatok (Israel Antiquities Authority) po devaťročných archeologických vykopávkach otvoril na tomto mieste Múzeum Dobrého Samaritána. Patrí medzi múzeá s najväčšou zbierkou mozaík zo židovských a samaritánskych synagóg a kresťanských chrámov. Pri jeho otvorení izraelský minister turizmu vyslovil želanie, aby sa múzeum stalo centrom pre milióny kresťanských pútnikov z celého sveta. Ešte viac však je potrebné pridať želanie, aby sa stalo miestom uzmierenia dvoch národov žijúcich na tomto území, lebo všetkých sa nás dotýka Ježišova odpoveď v závere podobenstva: "Choď a rob aj ty podobne!"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?