Izraelský zápisník XVII (Getsemanská záhrada)

Autor: František Trstenský | 19.9.2008 o 11:05 | Karma článku: 11,11 | Prečítané:  5439x

Getsemanská záhrada sa nachádza v spodnej časti Olivovej hory na druhej strane údolia Cédron. Zo Starého mesta sa tu prichádza cez Bránu levov, ktorá sa volá aj Štefanská brána. Getsemany je názov, ktorý pochádza z aramejčiny a znamená „lis na  olej.“  V tomto mieste sa nachádzajú  významné pútnické miesta spojené s Novým zákonom –  hrob P. Márie, jaskyňa zrady a Bazilika agónie. Jestvujú písomné záznamy pútnikov už zo 4. stor., ktorí popisujú tieto miesta.  

fotka1.JPG

Pohľad na Getsemanskú záhradu

 

fotka2.gif

Náčrt miest v Getsemanskej záhrade: 1- hrob P. Márie, 2. Getsemanská jaskyňa, 3- Olivovníky; 4 - Bazilika agónie

 

Cestou do Getsemany po pravej starne sa nachádza kostol postavený na mieste, kde podľa tradície bol ukameňovaný Štefan. Patrí gréckej ortodoxnej cirkvi.  Vnútri je skala, ku ktorej sa viaže udalosť zo Skutkov apoštolov. Na pútnických miestach vo všeobecnosti platí, že pútnici už od byzantského obdobia sa snažili udalosť z Biblie lokalizovať s konkrétnym miestom a najčastejšie to bola skala: skala, na ktorej sa Ježiš potil krvou; skala, z ktorej vystúpil do neba; skala, kde stál jeho kríž; skala, na ktorej  rozmnožil chlieb a ryby atď.

 fotka3.JPG

Kostol sv.Štefana 

Po ľavej strane sa nachádza hrob P. Márie. K Jeruzalemu sa viažu dve miesta spojené so smrťou Ježišovej matky. Jedno miesto je pri Sionskej bráne v tzv. Dormition, kde sa uchováva spomienka na jej usnutie – v latinčine „Dormitio“. V Getsemanskej záhrade zase miesto, kde bola pochovaná. V súčasnosti miesto patrí gréckej-ortodoxnej cirkvi.

 

 fotka4.JPG 

Priečelie pochádza z obdobia križiakov z polovice 12. stor.  

fotka5.JPG 

Do podzemnej krypty vedie dlhé schodisko 

 fotka6.JPG 

Miesto uctievané ako hrob Ježišovej matky. Podľa presvedčenia katolíckej a východných cirkví, Mária bola z hrobu vzatá s telom a dušou do neba.

 

 

V getsemanskej jaskyni si kresťania pripomínajú Judášovu zradu. Pôvodne išlo o prírodnú jaskyňu, ktorá sa využívala v staroveku ako skladisko alebo lis na výrobu olivového oleja. Už v byzantskom období bola jaskyňa rozšírená a prispôsobená na miesto kultu, ktoré spomínajú pútnici už v 4. stor. po Kr.   

 fotka7.JPG

Vchod do jaskyne, ktorú spravujú Františkáni

 

fotka8.JPG

Vnútro jaskyne  prispôsobené na miesto kultu

 

Súčasná Bazilika agónie je postavená na mieste, kde predtým stála bazilika z byzantského obdobia postavená v 4. stor. za cisára Tedózia, ale bola zničená Peržanmi v roku 614. V 12. stor. križiaci postavili novú baziliku. Súčasná bazilika bola dokončená v roku 1924.  Dnes sa tento chrám  nazýva aj Bazilika národov, lebo na jej stavbu prispelo viacero národov: Írsko, Maďarsko, Poľsko prispelo na mozaiky, ktoré sa nachádzajú v apsidách. Argentína, Taliansko, Belgicko, Brazília, Francúzsko, Kanada, Čile, USA, Španielsko, Nemecko, Mexicko, Anglicko. Ich zástavy sú zobrazená na jednotlivých mozaikách v kupolách.

 

 

fotka12.JPG

 

 Vnútro Baziliky. Stavba má alabastrové okna ktoré púšťajú trocha svetla, by vytvorili dojem šera, čo má pripomínať atmosféru miesta, s ktorým je bazilika spojená.

 

 

fotka11.JPG

 

Oltár je postavený na skale, na ktorej, podľa tradície, sa Ježiš potil krvou 

 

 

fotka10.JPG

 

Olivovú záhrada sa nachádza hneď vedľa baziliky. Tieto olivovníky však nezažili

udalosti Ježišovej agónie. Boli zasadené až neskôr. Podľa židovského historika Jozefa Flávia dal rímsky veliteľ Títus vyrúbať všetky olivovníky, lebo mu slúžili ako utočný val pri obliehaní Jeruzalema v roku 70 po Kr.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR ZUZANY KEPPLOVEJ

Ako Fico stíha sám seba

Protiextrémistické úderky nevytvoril Soros, ale štát.


Už ste čítali?