Izraelský zápisník XVI (Ecce Homo - Hľa, človek!)

Autor: František Trstenský | 19.9.2008 o 6:57 | Karma článku: 6,84 | Prečítané:  2919x

Na ulici Via Dolorosa sa nachádza kláštor „Sionských sestier.“  Ich zakladateľom je Márie Alfonz Ratisbonne. Narodil sa v roku 1814 v Štrasburgu v rodine židovského bankára. Keď jeho staršia brat Teodor konvertoval na katolícku vieru a stal sa dokonca kňazom, Alfonz nadobudol veľký odpor voči nemu a katolicizmu.  20. januára 1842 na svojej ceste po Európe zažil v rímskom kostole sv. Andreja mystický zážitok.  

fotka1.JPG

 Vnútro Baziliky Ecce Homu, ktorú vybudoval Ratisbonne

O rok neskôr spolu so svojím bratom Teodorom založili komunitu Sionských sestier. O 4 roky neskôr bol vysvätený na kňaza. V roku 1856 vybudoval kláštor v Jeruzaleme, ktorý nesie biblický názov Ecce homo – Hľa, človek, podľa zvolania, ktorým v evanjeliovom texte predstavil Poncius Pilát zástupom zbičovaného Ježiša. V roku 1860 vybudoval ďalší kláštor v Ain Karem, kde je aj pochovaný. Zomrel v roku 1884.  Úlohou Sionských sestier je napomáhať židovsko-kresťanskému dialógu.

Hrob_Ratisbonna.jpg

Hrob Ratisbonna v Ain Karem 

Bazilika je postavená na mieste, neďaleko ktorého v 1. stor. po Kr. stála známa pevnosť Antónia.

fotka3.JPG

Hlavica stĺpu, ktorý mohol tvoriť súčasť pevnosti Antónia 

Našli sa pozostatky kamennej dlažby z 1. stor. po Kr. Niektorí sa domnievajú, že ide o pozostatok tzv. lithostrotos - v gréčtine znamemná vydláždený kameňmi. V Evanjeliu podľa Jána 19.13 sa spomína: Keď Pilát počul tieto slová, vyviedol Ježiša von a sadol si na súdnu stolicu na mieste zvanom Lithostrotus, po hebrejsky Gabbatha.“

 

fotka4.JPG

Pozostatky rímskej kammenej dlažby 

 

Pod bazilikou bola objavená veľká cisterna, ktorá sa po grécky volala strution – vrabec. Bola to jedna z mnohých nádrží, ktoré slúžili na zachytávanie vody pre účely jeruzalemského chrámu. Táto oblasť je chudobná na pramene vody. Prakticky jediný prameň je Gihon v údolí Cédron. Preto v staroveku sa kopali do zeme obrovské nádrže – cisterny, na zachytávane vody v období dažďov. Ešte aj dnes v podstatnej miere je Izrael závislý od zrážok v zimnom období.  

 

fotka2.JPG

Cisterna Strution.

Oblúk na Via Dolorosa stojí na pozostatkoch, ktoré tvorili víťazný oblúk na námestí vybudovanom Hadrianom v rokoch 132-135 po Kr.

fotka6.JPG 

Via Dolorosa s oblúkom, ktorý je stojí na základoch HAdrianovho víťazného oblúku

archadrian.jpg

 Víťazný oblúk, ktorý dal Hadrián postaviť v jordánskom meste Jerash  v roku 130 po Kr. Aj ten jeruzalemský bol pravdepodobne rovnaký.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR ZUZANY KEPPLOVEJ

Ako Fico stíha sám seba

Protiextrémistické úderky nevytvoril Soros, ale štát.


Už ste čítali?