Izraelský zápisník XVI (Ecce Homo - Hľa, človek!)

Autor: František Trstenský | 19.9.2008 o 6:57 | Karma článku: 6,84 | Prečítané:  2748x

Na ulici Via Dolorosa sa nachádza kláštor „Sionských sestier.“  Ich zakladateľom je Márie Alfonz Ratisbonne. Narodil sa v roku 1814 v Štrasburgu v rodine židovského bankára. Keď jeho staršia brat Teodor konvertoval na katolícku vieru a stal sa dokonca kňazom, Alfonz nadobudol veľký odpor voči nemu a katolicizmu.  20. januára 1842 na svojej ceste po Európe zažil v rímskom kostole sv. Andreja mystický zážitok.  

fotka1.JPG

 Vnútro Baziliky Ecce Homu, ktorú vybudoval Ratisbonne

O rok neskôr spolu so svojím bratom Teodorom založili komunitu Sionských sestier. O 4 roky neskôr bol vysvätený na kňaza. V roku 1856 vybudoval kláštor v Jeruzaleme, ktorý nesie biblický názov Ecce homo – Hľa, človek, podľa zvolania, ktorým v evanjeliovom texte predstavil Poncius Pilát zástupom zbičovaného Ježiša. V roku 1860 vybudoval ďalší kláštor v Ain Karem, kde je aj pochovaný. Zomrel v roku 1884.  Úlohou Sionských sestier je napomáhať židovsko-kresťanskému dialógu.

Hrob_Ratisbonna.jpg

Hrob Ratisbonna v Ain Karem 

Bazilika je postavená na mieste, neďaleko ktorého v 1. stor. po Kr. stála známa pevnosť Antónia.

fotka3.JPG

Hlavica stĺpu, ktorý mohol tvoriť súčasť pevnosti Antónia 

Našli sa pozostatky kamennej dlažby z 1. stor. po Kr. Niektorí sa domnievajú, že ide o pozostatok tzv. lithostrotos - v gréčtine znamemná vydláždený kameňmi. V Evanjeliu podľa Jána 19.13 sa spomína: Keď Pilát počul tieto slová, vyviedol Ježiša von a sadol si na súdnu stolicu na mieste zvanom Lithostrotus, po hebrejsky Gabbatha.“

 

fotka4.JPG

Pozostatky rímskej kammenej dlažby 

 

Pod bazilikou bola objavená veľká cisterna, ktorá sa po grécky volala strution – vrabec. Bola to jedna z mnohých nádrží, ktoré slúžili na zachytávanie vody pre účely jeruzalemského chrámu. Táto oblasť je chudobná na pramene vody. Prakticky jediný prameň je Gihon v údolí Cédron. Preto v staroveku sa kopali do zeme obrovské nádrže – cisterny, na zachytávane vody v období dažďov. Ešte aj dnes v podstatnej miere je Izrael závislý od zrážok v zimnom období.  

 

fotka2.JPG

Cisterna Strution.

Oblúk na Via Dolorosa stojí na pozostatkoch, ktoré tvorili víťazný oblúk na námestí vybudovanom Hadrianom v rokoch 132-135 po Kr.

fotka6.JPG 

Via Dolorosa s oblúkom, ktorý je stojí na základoch HAdrianovho víťazného oblúku

archadrian.jpg

 Víťazný oblúk, ktorý dal Hadrián postaviť v jordánskom meste Jerash  v roku 130 po Kr. Aj ten jeruzalemský bol pravdepodobne rovnaký.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?