Izraelský zápisník XIII (Oskarový Oskar Schindler v Jeruzaleme)

Autor: František Trstenský | 16.9.2008 o 16:10 | Karma článku: 8,37 | Prečítané:  3673x

Mnohí z nás poznajú a videli oskarový film „Schindlerov zoznam“ od režiséra Stevena Spielberga. Je natočený podľa skutočnej udalosti. Počas 2. svetovej vojny Oskar Schindler zamestnáva vo svojej firme na okraji Krakova Židov. Keď im hrozí nebezpečenstvo Osvienčimu, prevezie ich vlakmi do továrne na výrobu granátov v Čechách v Brněnci. Zachránil takto približne 1200 Židov pred koncentračným táborom.  

486186-schindlerov-zoznam.jpg 

Máloktorí však vedia, že Oskar Schindler je pochovaný v Jeruzaleme. Nenápadný cintorín sa nachádza pod Sionskou bránou nad údolím Hinnom. Už nadpis na bráne cintorína oznamuje, návštevníkom, že tu odpočíva záchranca Židov.   

 

fotka1.JPG

 

Oskar Schindler sa narodil v roku 1908 vo Svitavách. Pred 2. svetovou vojnou v roku 1939 sa stal členom nacistickej strany NSDAP, ktorej predsedom bol Adolf Hitler. Profitoval z okupácie Poľska a získal fabriku na smaltovanie, kde zamestnával Židov. Jeho účtovníkom bol Jicchak Stern.   

 

fotka2.JPG

 

Po 2. svetovej vojne v roku 1948 Schindler emigroval do Argentíny, ale zbankrotoval a vrátil sa po 10-tich rokoch späť do Nemecka. S pomocou židovských organizácií sa snažil rozbehnúť fabriku na výrobu cementu, ale aj tá v roku 1961 skrachovala. Po zvyšok života žil v chudobných podmienkach v Hildesheime. Zomrel v roku 1974. Je pochovaný na katolíckom cintoríne v Jeruzaleme.

fotka3.JPG

V roku 1967 dostal ocenenie štátu Izrael za záchranu Židov Chassid Umot HaOlam – Spravodlivý medzi národmi.   

 

fotka4.JPG

 

Na tom istom cintoríne sa nachádzajú aj hroby padlých poľských vojakov. Počas 2. svetovej vojne bojovalo až 100 000 Poliakov po boku britskej armády na tomto území. Poľskí vojaci, ktorí v súčasnosti slúžia v rámci mierových síl OSN na Golanských výšinách prichádzajú každoročne do Jeruzalema na Všetkých svätých, aby si pripomenuli pamiatku zomrelých kolegov.

fotka6.JPG

 

 

 

FOTKA7.JPG

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR ZUZANY KEPPLOVEJ

Ako Fico stíha sám seba

Protiextrémistické úderky nevytvoril Soros, ale štát.


Už ste čítali?