Izraelský zápisník XII (Zvitky od Mŕtveho mora v Svätyni Knihy)

Autor: František Trstenský | 16.9.2008 o 7:28 | Karma článku: 10,97 | Prečítané:  4510x

V Izraelskom múzeu v Jeruzaleme sa nachádza výnimočná budova, ktorá ukrýva zvitky staré približne 2000 rokov. Boli objavené pri Mŕtvom mori v jaskyniach neďaleko Kumránu v roku 1947. Dostali názov Zvitky od Mŕtveho mora. Špeciálne na účel uchovania vzácnych rukopisov bola vybudovaná tzv. „Shrine of Book“ – Svätyňa Knihy. Slávnostne bola otvorená v roku 1965.

fotka1.JPG 

 

Vrch budovy tvorí biela čiapočka, na ktorú neustále steká voda. Je postavená v tvare vrchnáku nádob, v ktorých boli ukryté vzácne zvitky. Oproti nezvyklému „vrchnáku“ sa nachádza čierny bazaltový múr. Je to symbolika vychádzajúca z kumránskych textov. Obyvatelia Kumránu v textoch nazývajú samých seba Synovia svetla a bojujú proti Synom tmy. Stekajúca voda predstavuje obradnú čistotu, ktorá je jedným z hlavných pilierov komunity ktorá žila v Kumráne.

 

 fotka2.JPG   

 

 fotka7.jpg

 

Do budovy sa vchádza akoby cez tunel, čo má symbolizovať jaskyne, v ktorých sa zvitky našli. Centrom celej „Svätyne“ je zvitok z Knihy proroka Izaiáša. Je to najdlhší biblický zachovaný zvitok, ktorý má dĺžku 7,34 m. Aj vnútro je postavené akoby na drevenom valčeku, na ktorom býva zvinutá Biblia.

fotka3.jpg

 

 

fotka5.jpg 

 

   V podzemí sú vystavené aj ďalšie zvitky. Samozrejme, vždy ide iba o verne reprodukcie, originály sú príliš vzácne, aby boli takto vystavené. Od 16. mája do 30. augusta tohto roku pri príležitosti 60 rokov od vyhlásenia štátu Izrael bol vystavený originál Knihy proroka Izraiáša.

fotka4.jpg
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?