Izraelský zápisník X (Brány mesta Jeruzalem)

Autor: František Trstenský | 13.9.2008 o 9:03 | Karma článku: 11,01 | Prečítané:  4616x

Do starého mesta Jeruzalema sa vchádza cez sedem brán. Tá ôsma je zamurovaná. Brány ako aj múry mesta boli postavené tureckým sultánom Sulejmanom v rokoch 1537-1540. Výnimku tvorí Zlatá brána (zo 7. stor.) a Nová brána (z konca 19. stor.). Na niektorých miestach múry lemujú starobylé hradby, predovšetkým v okolí chrámu.  

fotka1.JPG

 

Jafská brána je jediná, ktorá leží na západnej strane mesta vedľa bývalého Hasmoneovského paláca. Herodes Veľký si tam dal postaviť jeden zo svojich palácov, ktorý mal tri veže: Hippikus – jeho priateľ, Fazael – jeho brat a Marianna – jedna z jeho manželiek. Jafská brána dostala pomenovanie z toho dôvodu, že ňou prichádzali do mesta kresťania a židia z prístavu v Joppa (dnes už vlastne súčasť Tel Avivu). V roku 1898 bola dolná časť múrov vybúraná pri príležitosti návštevy pruského cisára Wilhelma II., aby vraj nemusel zísť z koča. Až do roku 1948 bola brána hlavným vstupom do mesta.  

fotka2.JPG 

 Jafská brána

 fotka3.JPG

Vybúrané hradby pri Jafskej bráne

Sionská brána leží na južnej strane hradieb. Nesie aj pomenovanie Dávidova brána, lebo v jej blízkosti sa nachádza symbolický hrob kráľa Dávida. Nesie znaky po ostreľovaní počas arabsko-izraelskej vojny v roku 1967. 

fotka4.JPG

Sionská brána 

Brána Dung leží na juhovýchodnej strane. Dostala toto nezvyčajné meno, lebo cez ňu sa vyvážali smeti z mesta. Je to brána ktorá vedie priamo k Múru nárekov. Pôvodne bola podstatne menšia. Až v roku 1952 bola rozšírená pre vjazd autami. Nesie aj názov Brána Mograbínov - podľa arabského obyvateľstva marockého pôvodu, ktoré žilo v jej blízkosti.

fotka5.JPG

Brána Dung 

Brána levov sa nachádza na východnej strane a cez ňu sa z mesta ide na Olivovu horu. Svoje pomenovanie dostala podľa levov, ktoré sú na nej vyobrazené. Údajne sultán Sulejman mal sen, v ktorom levy ho mali zožrať, ak nepostaví múry mesta. Nazýva sa aj Štefanská brána, lebo podľa tradície v jej blízkosti ukameňovali sv. Štefana alebo Máriina brána, keďže neďaleko sa nachádza Máriin hrob. 

fotka6.JPG

Brána levov

 

fotka12.JPG

Vyobrazenie levov 

Herodesova brána sa nachádza na severnej strane. Brána síce nesie meno tohto kráľa, ktorý panoval v rokoch 37-4 pred Kr., ale nemá s ním žiadne historické prepojenie. Nazýva sa aj Brána kvetov, podľa ornamentov na jej priečelí.  

fotka7.JPG

Herodesova brána 

Damašská brána je určite najkrajšou bránou mesta. Leží na severnej strane hradieb. Pod ňou sa našli zvyšky brány z rímskeho obdobia cisára Hadriana (začiatok 2. stor. po Kr.)   Je pomenovanie vychádza z geografie, keďže vedie do Náblusu a odtiaľ do Damasku.   

fotka8.JPG

Damašská brána 

Nová brána je najmladšia zo všetkých spomínaných brán. Nachádza sa na severnej strane. Bola vybúraná do múrov mesta v roku 1887 s dovolením sultána Abdula Hamída II., aby uľahčila vstup kresťanským pútnikom na ich sväté miesta.  

fotka9.JPG

Nová brána 

Zlatá brána alebo aj Brána milosrdenstva je jedinou bránou, ktorá je zamurovaná. Leží na východnej strane mesta. Bola postavená približne okolo roku 640 po Kr. Podľa archeológov sa pod ňou nachádzajú zvyšky pôvodnej brány na chrámové nádvorie. Podľa židovskej tradície, bránu otvorí mesiáš, podľa kresťanskej tradície touto bránou vstúpil Ježiš slávnostne do Jeruzalema a podľa moslimskej tradície spravodliví prejdú touto bránou v deň súdu.

fotka13.JPG 

Zlatá brána
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR ZUZANY KEPPLOVEJ

Ako Fico stíha sám seba

Protiextrémistické úderky nevytvoril Soros, ale štát.


Už ste čítali?