Izraelský zápisnik IX (Najstaršia časť Jeruzalema)

Autor: František Trstenský | 12.9.2008 o 15:45 | Karma článku: 7,23 | Prečítané:  2571x

Mnohí návštevníci Jeruzalema zostanú prekvapení, keď zistia, že najstaršia časť mesta sa nachádza na južnej strane pod chrámovým nádvorím. Ide o tzv. Ophel alebo dnes sa táto časť nazýva Dávidovo mesto, ktoré sa nachádzalo na úzkom pahorku, ktorý z jednej strany obkolesuje Údolie Cédron a z druhej strany údolie Tyropeon.  Mesto vyrástlo okolo prameňa Gihon v Údolí Cédron.  

 fotka1.jpg

 

Tu archeológovia odkryli zvyšky opevnenia ešte spred izraelského jebuzejského obdobia  z 12. stor. a potom aj z obdobia izraelskej monarchie (fotka dolu) aj so zvyškami zničenia babylonskými vojskami v roku 586 pred Kr.

fotka2.JPG  

V súčasnosti je najväčšou atrakciou prechod Ezechiášovým tunelom. Dal ho vyhĺbiť okolo roku 701 pred Kr. kráľ Ezechiáš a z bezpečnosti pred vojskami asýrskeho kráľa Sennacheriba odviedol vodu z prameňa Gihon do vnútra mesta, ako prezrádza text Druhej knihy kráľov 20,20: „Ostatok Ezechiášových dejín, celá jeho chrabrosť a ako urobil rybník a vodovod a priviedol vodu do mesta, je opísané v Knihe letopisov judských kráľov.“ Má dĺžku 533 metrov. Na vstup do neho potrebuje krátke nohavice, baterku a sandále, keďže celý čas kráčate vo vode, ktorá miestami siaha až po kolená.  

fotka3.JPG 

Pod nohami Vám preteka voda z prameňa Gihon 

fotka4.JPG 

Bez baterky Vás do tunela ani nepustia. A samozrejme nemôžu ísť ani tí, ktorí trpia klaustrofóbiou. 

fotka9.JPG

Ak nemáte vlastnú baterku, môžete si zakúpiť mini-svietielko. V tej tme sice postačí, ale odporúčam riadnu baterku.

fotka5.JPG

V tuneli sa našiel nápis v hebrejčine, ktorý hovorí o hĺbení tohto tunela. Dve skupiny robotníkov pracovali na opačnom konci, aby sa presne stretli. Odborníci predpokladajú, že pravdepodobne sledovali prasklinu v skale. Inak nevedia vysvetliť, akým spôsobom sa v tom čase mohli robotníci stretnúť s takou presnosťou. Dnes na mieste nápisu je jeho replika.   Text upozorňuje na miesto, kde sa našiel nápis a pod ním je replika hebrejského  textu

fotka6.JPG

 fotka7.JPG 

Voda z prameňa Gihon preteká týmto tunelom až do rybníka Siloe, ktoré sa spomína v Novom zákone v Evanjeliu podľa Jána: "Choď, umy sa v rybníku Siloe," čo v preklade znamená: Poslaný. On šiel, umyl sa a vrátil sa vidiaci." (Jn 9,7)

 

 

fotka8.JPG  
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?