reklama

Izraelský zápisník X (Brány mesta Jeruzalem)

Do starého mesta Jeruzalema sa vchádza cez sedem brán. Tá ôsma je zamurovaná. Brány ako aj múry mesta boli postavené tureckým sultánom Sulejmanom v rokoch 1537-1540. Výnimku tvorí Zlatá brána (zo 7. stor.) a Nová brána (z konca 19. stor.). Na niektorých miestach múry lemujú starobylé hradby, predovšetkým v okolí chrámu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Jafská brána je jediná, ktorá leží na západnej strane mesta vedľa bývalého Hasmoneovského paláca. Herodes Veľký si tam dal postaviť jeden zo svojich palácov, ktorý mal tri veže: Hippikus – jeho priateľ, Fazael – jeho brat a Marianna – jedna z jeho manželiek. Jafská brána dostala pomenovanie z toho dôvodu, že ňou prichádzali do mesta kresťania a židia z prístavu v Joppa (dnes už vlastne súčasť Tel Avivu). V roku 1898 bola dolná časť múrov vybúraná pri príležitosti návštevy pruského cisára Wilhelma II., aby vraj nemusel zísť z koča. Až do roku 1948 bola brána hlavným vstupom do mesta.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

 

 Jafská brána  

Obrázok blogu

Vybúrané hradby pri Jafskej bráne

Sionská brána leží na južnej strane hradieb. Nesie aj pomenovanie Dávidova brána, lebo v jej blízkosti sa nachádza symbolický hrob kráľa Dávida. Nesie znaky po ostreľovaní počas arabsko-izraelskej vojny v roku 1967. 

Obrázok blogu

Sionská brána 

Brána Dung leží na juhovýchodnej strane. Dostala toto nezvyčajné meno, lebo cez ňu sa vyvážali smeti z mesta. Je to brána ktorá vedie priamo k Múru nárekov. Pôvodne bola podstatne menšia. Až v roku 1952 bola rozšírená pre vjazd autami. Nesie aj názov Brána Mograbínov - podľa arabského obyvateľstva marockého pôvodu, ktoré žilo v jej blízkosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Brána Dung 

Brána levov sa nachádza na východnej strane a cez ňu sa z mesta ide na Olivovu horu. Svoje pomenovanie dostala podľa levov, ktoré sú na nej vyobrazené. Údajne sultán Sulejman mal sen, v ktorom levy ho mali zožrať, ak nepostaví múry mesta. Nazýva sa aj Štefanská brána, lebo podľa tradície v jej blízkosti ukameňovali sv. Štefana alebo Máriina brána, keďže neďaleko sa nachádza Máriin hrob. 

Obrázok blogu

Brána levov

Obrázok blogu

Vyobrazenie levov 

Herodesova brána sa nachádza na severnej strane. Brána síce nesie meno tohto kráľa, ktorý panoval v rokoch 37-4 pred Kr., ale nemá s ním žiadne historické prepojenie. Nazýva sa aj Brána kvetov, podľa ornamentov na jej priečelí.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Herodesova brána 

Damašská brána je určite najkrajšou bránou mesta. Leží na severnej strane hradieb. Pod ňou sa našli zvyšky brány z rímskeho obdobia cisára Hadriana (začiatok 2. stor. po Kr.)   Je pomenovanie vychádza z geografie, keďže vedie do Náblusu a odtiaľ do Damasku.   

Obrázok blogu

Damašská brána 

Nová brána je najmladšia zo všetkých spomínaných brán. Nachádza sa na severnej strane. Bola vybúraná do múrov mesta v roku 1887 s dovolením sultána Abdula Hamída II., aby uľahčila vstup kresťanským pútnikom na ich sväté miesta.  

Obrázok blogu

Nová brána 

Zlatá brána alebo aj Brána milosrdenstva je jedinou bránou, ktorá je zamurovaná. Leží na východnej strane mesta. Bola postavená približne okolo roku 640 po Kr. Podľa archeológov sa pod ňou nachádzajú zvyšky pôvodnej brány na chrámové nádvorie. Podľa židovskej tradície, bránu otvorí mesiáš, podľa kresťanskej tradície touto bránou vstúpil Ježiš slávnostne do Jeruzalema a podľa moslimskej tradície spravodliví prejdú touto bránou v deň súdu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

  Zlatá brána

František Trstenský

František Trstenský

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Učím a učím sa. Zoznam autorových rubrík:  Domáce dianieZahraničieZaujimavosti

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu